Get Adobe Flash player

Contact Us

 

Phone:  041-5086400

Fax:      041-5812982

or email us

Noticeboard

 


 

SCHOOL FEES

Please see the Newsletters page

 

 


CHECK OUT WHATS HAPPENING IN THE HOLIDAYS

 

facebook2


DAILY NEWS

Click here to view our Facebook Page

 

SOCCER SPONSORS

 

coke_logo.jpg
powerade_logo_vp.jpg

 




 Mike Vermaak  Adrian Jansen  Estelle McLeod  Lawrette Bloem
 Mike Vermaak
Principal
BCom (Ed)
Mathematics
Adrian Jansen
Deputy Principal
BA (Hons), HDE
Head of History
 Estelle McLeod
Deputy Principal
BCom, HDE
Head of Accounting
 Lawrette Bloem
BA, HDE
Head of Department Afrikaans
 Elmien Du Preez  Angelique Jennings Ralton Leander  Paulet Meyer
Elmien du Preez
BA (Hons), HDE
Head of Department
Head of Social Sciences Head of Girls Sport Afrikaans
Angelique Jennings
BA, HDE, MPhil
Head of Department
Head of Life Orientation Afrikaans 

 Ralton Leander
BSc (Ed)
Head of Department
Head of Mathematical Literacy

 Paulet Meyer
BA, HDE
Head of Department
Head of English


 Marius Potgieter  Bernard Roos  Mariette van der Walt Sandra van Niekerk
 Marius Potgieter
BA, HDE
Head of Department
Head of Afrikaans
Head of Boys Sport
Bernard Roos
BSc, HDE
Head of Department
Chief Admin Officer

Mariette van der Walt
BA, HDE
Head of Department
Head of Dramatic Arts

 Sandra van Niekerk
BHhk (Ed)
Head of Department
Head of Consumer Studies

 Janis Webb Rob Welsh Grant Ah Shene Donovan Barends
 Janis Webb
BA, HDE
Head of Department English


Rob Welsh
BA (Hons), HDE
Head of Department English 


Grant Ah Shene
BHMS, PGCE
Head of Technology
Natural Sciences 


 Donovan Barends
BA, HDE, Bed (Med), Advanced Certificate in Education
Afrikaans, History & Geography
Ewald Boshoff  Michele Brauteseth  Adelle Brits  Christa Conradie
 Ewald Boshoff
BEd (FET)
Head of Business Studies
 Michele Brauteseth
Head of Computer Applications Technology
 Adelle Brits
BTech, PGCE
Afrikaans & Maths
 Christa Conradie
BSc, M Env. Sci., PGCE
Life Sciences & Natural Sciences
 Lee-Anne Coopoosamy Genevieve Cotton  Jenni Deale  Johann de Beer
 Lee-Anne Coopoosamy
BSc, PGCE
Head of Physical Sciences
 Geneviéve Cotton
BA (MCC), PGCE
English
 Jenni Deale
Head of Tourism
Computer Admin
 Johann de Beer
BCom, PGCE
Business Studies & EMS
 Nicolaas de Wet  Conrad Ferreira  Eric Fisher  Ryan Fynn
 Nicolaas de Wet
BCom, HDE (PG), BEd
Business Studies & EMS


 Conrad Ferreira
BCom (HMS), PGCE
Head of EMS
Accounting


Eric Fisher
BA (HMS) (Hons)
Biokinetics
Sports Co-ordinator
Natural Sciences
 Ryan Fynn
BA, BHMS, PGCE
English & History


 Donnell Goldberg  Simone Beets  Charl Griessel  Kathryn Grieve
 Donnell Goldberg
BA, HDE
English

 Simoné Gouws
BEd (FET)
Business Studies
 Charl Griessel
BEd (FET)
Mathematical Literacy & Natural Sciences
Kathryn Grieve
BSc (Hons), PGCE
Head of Natural Sciences Physical Sciences 
 Michelle Hagemann  Sue Hayward  Liske Potgieter  John Hutchinson
 Michelle Hagemann
BHMS, PGCE
Life Sciences & Natural Sciences
 Sue Hayward
BA (Hons), HDE, ABET (UNISA)
English
Liske Hemingway
M Mus, LTCL (Perf), UTLM
Music
John Hutchinson
BA (Ed), HDE
Guidance Counsellor
 Marlon Louis  Nomsa Mafeke  Wendy Matthews  Jeni McGrath
 Marlon Louis
ABRSM (Grade 8)
Music
Nomsa Mafeke
BA (Ed)
Head of isiXhosa
 Wendy Matthews
BMus, LTCL, UPLM
Music
 Jeni McGrath
NHD (Art & Design)
Head of Visual Art and Design
 Alydia Monteith  Pamella Mpongoshe  Judy Nel  William OConnell
 Alydia Monteith
BHMS
Head of Life Sciences Natural Sciences
Pamella Mpongoshe
BEd
IsiXhosa & Creative Arts

 Judy Nel
HDC (Bus Management & Marketing), BEd (FET)
Head of GET Mathematics
William O’Connell
BSc, PGCE
Mathematics & Technology

 Sarah Osborn  Gareth Ross  Jordan Ross  Alice Rossi
Sarah Osborn
BA (Psych), PGCE
English & Creative Arts

Gareth Ross
BMus (Hons), UTLM, UPLM
Music
Jordan Ross
BA, PGCE
English
Alice Rossi
BA, HDE
Head of Geography 
 Andrew Rutherford  Laura Smith  Gail Taylor  Linda Truter
 Andrew Rutherford
NDip (IT), BTech (IT),
MTech (IT)
Information Technology & Computer Applications Technology
Laura Smith
BEd (FET)
Mathematics & Mathematical Literacy 
 Gail Taylor
BA (Hons), HDE, FDE
Computer Applications Technology
 Linda Truter
BPsych (Hons), BA, HDE, DSE
Afrikaans & History
 Retief van der Merwe  Kerry von Wildemann  Justine Wessels  Colin Winchester
 Retief van der Merwe
BEd (Hons)
Mathematics
 Kerry von Wildemann
BCom, PGCE
Mathematics, Mathematical Literacy & EMS
 Justine Wessels
BMus, Dip ABRSM
Music
 Colin Winchester
BSc, HDE
Physical Sciences
 Tanya Wood  Tamaryn Wyatt  Rashied Wynford  Kim Zwiegelaar
 Tanya Wood
BA (Ed)
History & Social Sciences
 Tamaryn Wyatt
NDip (Fine Art), PGCE
Design, Visual Arts, Creative Arts & Technology
 Rashied Wynford
BSc (Hons), HDE
Head of Mathematics
 Kim Zwiegelaar
BA (Hons), PGCE
English & Afrikaans
 Imelda Gaffney  Anne Huddlestone  Fraser Milne  Brien van der Watt
Imelda Gaffney
Secretary

 Anne Huddlestone
Secretary
Fraser Milne
Estate Manager (Dave Weinronk Sports Complex) 
 O’Brien van der Watt
Estate Manger (School Buildings)
 Sharon Williamson  Tracy Staples  Therese Swanepoel  Tania Minnie
 Sharon Williamson
Administration & Public Relations
 Tracy Staples
Bursar
 Therése Swanepoel
Assistant Bursar
 Tania Minnie
Librarian
 Anne Sterley  Lorraine Gow  Annamarie Jansen van Vuuren  Noel Staples
 Anne Sterley
School Shop
 Lorraine Gow
The Victorian Tuckshop
 Annamarie Jansen van Vuuren
General Assistant
 Noel Staples
Tuckshop
 Rynhardt Gerber  Sandri de Beer    
 Reynardt Gerber
Exercise Specialist & Personal Trainer
Sandri de Beer
Physiotherapist